2013. április 8., hétfő

Költők és múzsák neglizsében


Szerettem volna írni különböző korok különböző szokásairól, azt szemléltetve, ami egykor elfogadott volt, ma minimum feltűnést válthat ki, és fordítva. Sokunknak lehet némi emlékképe régi filmekből, képeslapokról, mennyire igaz ez a fürdőruha divatra is. Volt idő, amikor nemcsak egy bikinis nő, hanem egy fecske fürdőnadrágban fürdőző férfi is nagy feltűnést keltett volna – persze, ha lettek volna ilyen ruhadarabok. Szóval ilyen témában kerestem anyagot, amikor a Költők és múzsák neglizsében című cikkre bukkantam. Egy rövid idézet belőle:
 
 „Regényeik, verseik világirodalmi műremekek, pedig ők is egyszerű halandók voltak, akárcsak mi. Rajtuk is kifogott a meleg, és annak ellenére, hogy abban az időben még nem futott a hőmérő higanyszála 40 fok fölé, íróink, költőink családtagjaikkal, barátaikkal együtt fürdőruhát öltöttek és megmártóztak a hűs habokban. És bizony ők is megnézték a szép lányokat a strandon...” 
 
Móricz Zsigmond, 1930-as évek
Babits Mihály, 1936.




Ottlik Géza és felesége, 1936
A cikkben még további ismert költők, írók is láthatóak. Amellett, hogy olyan helyzetben láthatjuk őket, amiben eddig talán soha, (hiszen többségünk csak az iskolai irodalomkönyv portréin látta őket) az is jól látható, hogy a férfi és női fürdőruha lényegesen nem különbözött egymástól. Ma talán csodálkozva nézzük a képeken látott ruhadarabokat, még inkább csodálkozva néznénk, aki ma hasonlóban jelenne meg egy strandon. Vagyis, hogy mi az elfogadott, az mindig idő kérdése, tehát óvatosan az előítéletekkel! 

A teljes cikk itt található.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése