2013. április 15., hétfő

A lovastornáról


„A gyakorlatok végrehajtása közben a ruha nem rejtheti el a lovastornász testének vonalát és formáit, akadályozva a bírók számára a gyakorlatok megítélését. A ruha nem keltheti meztelenség látszatát. A ruhának testhezállónak kell lennie, és minden ruhadarabnak és kiegészítőnek kapcsolatban kell lennie a lovastornász testével egész idő alatt.”
Nem, ez nem egy fétisiszta álmában létező sportág kitalált szabályait leíró gondolatsor. Nagyon is valós. Az idézet a Magyar Lovastorna Versenyszabályzatból származik.

 A lovasok.hu oldalon az alábbiakat olvashatjuk a lovastorna leírásánál: „Az akrobatikus elemekkel tarkított lovastorna története szintén a katonaságig vezethető vissza, hiszen a katonák lovas kiképzésében nagy szerepe volt az ügyességet fejlesztő kötelező gyakorlatoknak és egyensúlyérzéknek. A modern lovastorna, azaz "voltizsálás" (a francia voltige szóból ered, amelynek jelentése röpködni) gyakorlatait a versenyzők lépésben, ügetésben és vágtában mutatják be. A felkészítés folyamán a voltizsálók valamennyi jármódban megtanulják a gyakorlatokat. A leginkább a gyerekek körében népszerű sportágban a feladatokat a ló hátán, fel- és leugrásoknál közvetlenül a ló teste mellett hajtják végre. A voltizsálás a versenyeken bemutatásra kerülő kötelező és szabadon választott gyakorlatok mellett alapgyakorlatokból áll. A lovastornán, amely hazánkban 1985 óta létezik hivatalos sportként, csapatban, párosban és egyénileg is indulhatnak a versenyzők.”
 
A sportág részletesebb leírása, kapcsolódó információi itt találhatóak.

Bevallom, én e sportág létezéséről pár évvel ezelőtt nem is tudtam, de ahogy a leírásból is látható, hazánkban nem is tekint nagy múltra – annak ellenére, hogy lovas nemzetnek mondjuk magunkat. Gondolom, ezzel a hiányosságommal nem vagyok egyedül. Mint sok minden más – úgy tűnik – nyugaton ez is népszerűbb, elterjedtebb. A magyarországihoz viszonyítva mindenképpen. Ezt az is jelzi, jó néhány németországi webshopban lehet vásárolni a tornadresszel azonos anyagból készült ruhát, amely a lovastornához használatos. Persze ebben is – mint tornadresszben – lehet kapni „alap” és „versenyzéshez való” modelleket is. Az oldal alsó részén lévő linkek között ilyenek is találhatóak.
 
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése