2013. március 25., hétfő

Miből készülnek a mai dresszek?

A tipikusan fürdőruha anyagként, vagy tornaruha anyagként emlegetett textilek összetétele jellemzően 80% Polyamid, 20% Elasthan. Az arányokban lehetnek kisebb eltérések. Minél kevesebb százalékban tartalmaz az anyag elasztánt, annál kevésbé nyúlékony.

A Polyamid olyan speciális bőrbarát műszál, amely nagy rugalmasságának, szakítószilárdságának, és gyors száradásának köszönhetően fontos összetevője a legtöbb műszálas textilnek.
Az Elasthan egy speciális műszál, amelynek nyúlékonysága az eredeti hosszúság 7-8-szorosáig terjed, és a nyújtás után tökéletesen visszanyeri eredeti alakját és méretét. Ez a hihetetlen tulajdonság a szál molekuláris szerkezetének köszönhető. Az Elasthan nem okoz allergiát ellentétben a korábban használt anyagokkal. Önmagában egyedül sehol sem alkalmazzák, hanem más szálak közé keverik. Kényelmet, sportosan tartott alakot, tartósságot biztosít és szabadságot ad a mozgásban.
Nagyfokú rugalmasságot ad az anyagnak, ugyanakkor igen érzékeny a vegyszerekre, zsírokra, olajokra, klórra, emiatt körültekintően kell eljárni a mosásánál.

Az Elasthan, a Lycra, a Dorlasthan, a Spandex tulajdonképpen ugyanazt a műszálat jelentik, valójában mindegyik poliuretán elasztomer. A poliuretán egy különféle formákban létező műanyag. Kialakítása lehet kemény vagy lágy, és nagyon széles körben használják. A poliuretán megtalálható például a hűtőszekrényed szigetelésében, foteled kárpitjában, cipődben, de egyes faipari termékekben is, mint pl. MDF, OSB lapok.Ha bővebben érdekel, például itt olvashatsz ezekről:

Az anyagok megjelenésükben is egyre változatosabbak. A fent említett összetételű anyagnak rögtön van matt, és fényes változata. A fényes változat ezen belül annyiféleképpen fényes, ahány gyártó van. Ezek az anyagok általában170 gramm/m2 súlyúak. Vannak ettől nagyobb és kisebb súlyú változatok is, ami az anyag szövésének sűrűségéből következik, vagyis vastagságát, átláthatóságát befolyásolja.  
Vannak fémesen csillogó, ún. metál lycra anyagok. Ezek – amikkel én találkoztam – valamilyen bevonattal ellátott anyagok. Ezek fényesebbek, de a tapintásuk is más, mint a bevonat nélküli, és a bevonat hajlamos lekopni, sérülni. Olcsó kínai cucott ilyen anyaggal senki ne vegyen, mert bár a képeken jól mutat, de szinte rögtön ki is lehet dobni.
Vannak más bevonattal ellátott anyagok is, amelyek közelről úgy néznek ki, mintha nagyon apró konfettivel sűrűn beszórták volna. (Ha valaki ezt szakszerűbben le tudja írni, kérem tegye meg!) Ezeknél az anyagoknál a fényességet , színhatást, megjelenést nagyrészt ezek a ráragasztott „valamik” határozzák meg. Ezek – legalábbis egy európai vagy USA gyártó dresszein – stabilak és tartósak, persze csak a kezelési előírásokat betartva.
Megjelenésük alapján sokféle elnevezéssel találkozhatunk a modern anyagoknál, mint pl. hologramos- vagy hololycra, mystique lycra, liquid metallic, foil print, wet look, shattered glass, stb. Eléggé elterjedt a bársony lycra-nak nevezett anyag, ami megjelenésében valóban bársonyra, plüssre hasonlító, általában enyhébb fényű rugalmas anyag.
A pamutdresszek anyagában a Polyamid helyett használnak pamutot, a rugalmasságot ez esetben is az Elasthan biztosítja.

Például ezen az oldalon az anyagok széles választéka megtalálható: Glitter and Dance, de Magyarországon is lehet elasztikus anyagokat beszerezni, például itt: Taylor-tánckellék



 

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése