2013. március 27., szerda

A tornadressz eredete


Földes Éva „A sport történetéből” című munkájában arról ír, az ókori Kréta asszonyai „testgyakorlataikhoz különleges öltözéket készítettek maguknak: lapos lábbelit, rövid szoknyát és kivágott ingvállat.”, vagyis a tornaruha, sportruha kialakulását erre az időre és helyre teszik. Ez azonban csak annyiban tűnik helytállónak, ekkor alakulhatott ki, hogy a sport más tevékenységtől elkülönülő aktivitássá alakult, amihez külön ruházatot is kezdtek használni. Ennek azonban semmi köze nem volt a mai értelemben vett tornadresszhez. Sokkal inkább a francia akrobatához, Jules Léotard-hoz.

 Ahogy ezen a blogon olvasható: Léotard pályája 1859-ben indult, és bár nagyon fiatalon meghalt (ironikus módon betegségben, nem pedig veszélyes foglalkozása űzése közben), forradalmasította mind a cirkuszi akrobatikát, mind pedig az artisták ruházatát. Elsőként mutatott be légszaltót és ugrott át egyik trapézról a másikra. Mivel a nehéz mutatványokhoz fontos volt számára, hogy semmi se akadályozza a mozgásban, saját maga tervezte meg fellépőruháját, különösen figyelve arra is, hogy előnyös, férfias fizikuma jól érvényesüljön. A korabeli beszámolók szerint nem egy ifjú hölgy elájult az izgalomtól a testhez álló öltözék láttán.” Az utóbbi mondaton hangosan röhögtem – azt hiszem, ha engem látnának most „az ifjú hölgyek” tornadresszben, szintén elájulnának :-) Pedig ez a mondat nem is vicces, sokkal inkább figyelemre méltó. 

Aztán így folytatja: „Fenomenális sikere és korai halála minden bizonnyal hozzájárult ahhoz, hogy rövidesen számos utánzóra talált, méghozzá nem csak a mutatványai, hanem a franciául maillot, angolul pedig családneve nyomán leotard-nak nevezett öltözék terén is. Sőt, az akrobatákon és erőművészeken kívül a balett táncosok és a tornászok körében is hamar népszerűvé vált, valamennyien Léotard-étól származtatják mai ruházatukat.”
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése